Oyun Haberleri

Discworld Oyunlarının Tekrar Yayınlanması Kral Charles’ın Elinde

Valorant VP Oyuneks

90’ların sevilen point’n’click adventure oyunlarından biri olan Discworld serisinin tekrar yayınlanması mümkün, fakat işler biraz karışıkmış.

1995 yılında yayınlanan Discworld, isminden da anlayacağınız üzere Terry Pratchett’in Discworld romanlarına dayanan bir adventure oyunuydu. Periyodunun klasik oyunlarından biri ve son derece sevilen bir isimdi. 1996 yılında Discworld 2: Missing Presumed…!? ve 1999 yılında da Discworld Noir yayınlanmıştı.

Ancak seri ondan sonra derin bir sessizliğe büründü. Neden bu denli vakit sonra remaster versiyonları yapılmıyor sorusu da daima havada kalıyordu, zira oyunun isim haklarının kimin elinde olduğu tam olarak aşikâr değildi.

Oyunun dizayncısı Gregg Barnett ise geçtiğimiz gün bahse açıklık getirdi. Time Extension röportajında Barnett’e Discworld’ün haklarıyla ilgili yönetilen soruya oyunun isim haklarının %50’sinin kendinde olduğunu söyleyerek yanıt verdi. Zira Perfect Entertainment kapanalı 10 sene olduğu için hakların yarısı oyunun yaratıcısına geçiyormuş, Barnett de bu sayede hakların %50’sine tekrardan sahip olmuş. Kalan haklar kısmı ise biraz düşünceli, onu da şöyle açıklıyor Barnett.

“Birleşik Krallık’ta bir firma kapandığında fikri mülk haklarının %50’si orjinal yaratıcıya %50’si ise taht sahibine, yani bu durumda Kral Charles’a geçiyor. Yani bu oyunların iki sahibi biziz”.

Hakların yarısı kraliyet ailesine geçmiş olduğu için bu oyunların tekrar yayınlanması yahut remaster olması biraz uğraştıracak üzere. “Kraliyetle muhattap oluyorsanız işler de doğal olarak karmaşıklaşmış oluyor” demiş Barnett.

Mesela bu olay geçtiğimiz sene gerçekleşse hakların yarısı Kraliçe Elizabeth’e geçecekti 🙂 Düşünsenize kraliyetin elinde kim bilir daha hangi oyunların yahut isimlerin hakları vardır.

Oyun Haberleri

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Oyun Haberleri

Birleşmiş Millerler'den acı rapor: 'An meselesi' diyerek duyurdular

BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansının (UNRWA), X…
Daha Fazla
Oyun Haberleri

Miyazaki Bloodborne Remake İhtimali Üzerine Konuştu

“FromSoftware Bloodborne Remake ile karşımıza çıkacak lakin birkaç yıl boyunca yeni bir…
Daha Fazla
Oyun Haberleri

Helldivers 2 Artık AFK Oyuncuları Ana Ekrana Atacak

Arrowhead oyuna girerken sıra beklememek için Helldivers 2 oynamadıkları vakit bile oyundan…
Daha Fazla